Courses in Polish / Kursy prowadzone w języku polskim

. . .

Stacks Image 46

.

Metodologia nauk przyrodniczych

Prowadzący: Paweł Ręk, Tomasz Rzepecki, Tomasz Osiejuk

Stacks Image 32
Metodologię prowadziliśmy przez wiele lat, ale od roku 2024/25 będą to unowocześnione zajęcia w nowej odsłonie, z częściowo zmienionym składem prowadzacych. Wkróce więcej informacji. Koordynatorem zajęć na studiach dziennych jest dr hab. Paweł Ręk. Mając nacisk szczęk silny jak hiena, dajemy radę rozgryzać wszelkie problemy… no prawie.

. .

Ekologia behawioralna

Prowadzący: Tomasz Osiejuk, Michał Budka

Zajęcia "sztandarowe" naszego zakładu… jak sama nazwa mówi. Będziesz mógł na nich w przystępnej formie dowiedzieć się, jak również nieco przećwiczyć w praktyce, w jaki sposób można zrozumieć i wytłumaczyć zachowania zwierząt, nawet te najbardziej skomplikowane. Koordynacja zajęć prof. Tomasz Osiejuk.
Stacks Image 12

. . .

Sygnały i komunikacja zwierząt

Prowadzący: Tomasz Osiejuk, Paweł Ręk, Adrian Surmacki

Stacks Image 21
Kolejne zajęcia, które prowadziliśmy przez wiele lat. Od roku 2024/25, ze względu na koniecznosć zmniejszenia liczby godzin w modułach, ograniczyliśmy się do jednej grupy zwierząt, t.j. ptaków. Na ich przykładzie zapoznamy was w jaki sposób zwierzęta te komunikują się z użyciem sygnałów dźwiękowych (T. Osiejuk), wizualnych (A. Surmacki) oraz multimodalnych, tj. łączących dźwiękowy i wizualny (w tym przypadku) aspekt komunikacji (P. Ręk). Na ćwiczeniach zapoznacie się, między innymi, z programami do analizy dźwięków oraz metodami pomiaru kolorów spektrofotometrem. Koordynacja modułu: T. Osiejuk

. . .

Automatyczny monitoring akustyczny ptaków środowisk leśnych

Prowadzący: Tomasz Osiejuk, Paweł Szymański

Zajęcia dla kierunku "Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna". Głównym celem jest praktyczne zapoznanie z metodami ekoakustycznymi pozwalającymi na szacowanie bioróżnorodnosci, oznaczanie występowania gatunków na podstawie ich sygnałów (śpiewu, głosów), wreszcie, długoterminowy i skuteczny monitoring.
Koordynacja zajęć prof. Tomasz Osiejuk.
Stacks Image 72
Stacks Image 50

.

Kursy tropikalne (uwaga, są dwa częściowo niezależne przedmioty!!!)

. . . .

Wstęp do biologii tropikalnej

Przedmiot jest realizowany w semestrze wiosennym dla studentów, którzy planują wziąć udział w kursie wyjazdowym i zajeciach w Afryce. Nie oznacza to jednak, iż wzięcie udziału we Wstępie do biologii tropikalnej jest gwarancją wyjazdu do Afryki. Można też podejść do tego przedmiotu bez nastawiania się na wyjazd w tropiki, jeśli kogoś po prostu interesuje specyfika organizmów żyjąych w strefie tropikalnej i chciałby się o nich dowiedzieć czegoś więcej.

Kurs biologii tropikalnej (w Afryce)

Jak do tej pory kursy wyjazdowe odbyły się 5-o krotnie od 2019 roku. Trzy razy w Ugandzie, raz w RPA i raz w Ghanie. Docelowo w kursie bierze udział 12 studentów, którzy mają okazję zapoznać się z wybranymi zagadnieniami biologii tropikalnej. Najczęściej zajęcia dotyczą zachowania naczelnych, biologii i ekologii ptaków tropikalnych, ekologii owadów (motyle) i związanych z nimi roślin, oraz organizmów bezkręgowych (stawonogi, niesporczaki) żyjących w glebie lub środowiskach wodnych.

Prowadzący Kurs zmieniają się, we wcześniejszych edycjach brali udziałł: Małgorzata Arlet, Freerk Molleman, Marek Bąkowski, Łukasz Kaczmarek, Bartłomiej Gołdyn, Tomasz Osiejuk, Adrian Surmacki, i Paweł Szymański.

Stacks Image 54

.

Courses in English

. . .

.

Communication in Science

Tutors: Jagna Chmielowska-Bąk (coordinator), Julia Durzyńska, Magdalena Herdegen-Radwan, Tomasz Osiejuk

New course initiated in 2024/25 academic year. More information will be provided soon on Teams.
RapidWeaver Icon

Made in RapidWeaver